Rekordowy maraton w Rzymie biegaczy siedleckiego Yulo Run Team

 

            Veni, vidi, vici (z języka łacińskiego - „przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”) wg Plutarcha i Swetoniusza słowa, którymi Juliusz Cezar przekazał senatowi wiadomość o swoim błyskawicznym zwycięstwie nad Farnakesem II, władcą Pontu (47 p.n.e.), każdy  z dziewięcioosobowej ekipy siedleckiego stowarzyszenia sportowego Yulo Run Team mógł dumnie wypowiedzieć po ukończeniu 21. Maratona di Roma.

            Maraton w Rzymie jest zaliczany do elitarnego grona najwyżej ocenianych biegów na świecie i stanowi ważną pozycję międzynarodowych kalendarzy: IAAF (International Association of Athletics Federations), AIMS (Association of International Marathons and Road Races), FIDAL (Italian Athletics Federation) i IPC (International Paralympic Committee). Tegoroczna edycja Maratonu uzyskała również prestiżowy status IAAF ROAD RACE GOLD LABEL.

 

            W  Wiecznym Mieście w deszczowy niedzielny poranek 22 marca na starcie na ulicy Via dei Fori Imperiali pojawiło się ponad 15 tysięcy śmiałków, pragnących zmierzyć się z  królewskim dystansem. Znaczna część uczestników maratonu przyjechała również po to, aby  zobaczyć jak najwięcej pięknych zabytków, odbyć pielgrzymkę do grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła czy św. Jana Pawła II.  Zapewne dlatego trasa biegu wiodła obok Koloseum i Forum Romanum, w kierunku Piazza Venezia, mijając Ołtarz Ojczyzny, Piazza San Marco i Piazza Aracoeli. Później okolice Circo Massimo  - najstarszego i największego cyrku starożytnego Rzymu, monumentalnego grobowca - Piramidy Cestiusza i okolicach Bazyliki św. Pawła za Murami. Dalej wzdłuż Tybru, mijając kolejne mosty, wyspę Tiberinę, synagogę i Teatro di Marcello, kierując się do Watykanu.  Tu najpierw zamek Castel S. Angelo, a później ulicą Via della Conciliazione na otwartą przestrzeń Placu Św. Piotra przed Bazyliką Św. Piotra. Zawodnicy biegli przez Piazza del Risorgimento, Piazza Mazzini, Piazza Monte Grappa i znów wzdłuż Tybru, przekraczając go mostem Ponte Aosta. Następnie minęli Ara Pacis, Musoleo di Augusto i kierowali się w stronę Piazza Navona, gdzie tłumy kibiców i turystów wspierały niesamowicie entuzjastycznie podjęty trud tylu sportowców. Dalej ulicą Via del Corso do Piazza del Popolo i Via del Babuino przez Piazza di Spagna, obok tzw. Schodów Hiszpańskich, przez Palazzo del Quirinale, by pobiec w końcu z radością w stronę mety usytuowanej w pobliżu startu.

 

 

            Na trasie 21. Maratona di Roma wiele do powiedzenia miała pogoda. Deszcz i wiatr były chwilami tak dokuczliwe, że nawet papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański zwrócił się bezpośrednio do maratończyków gratulując im „odwagi zmierzenia się z nieprzyjemną aurą”. W konsekwencji na mecie pojawiło się 11.486 osób, a wśród nich wszyscy Siedlczanie!

            Mocna grupa zgromadzonej na starcie elity, złożona głównie z przedstawicieli krajów afrykańskich, narzuciła wysokie tempo od samego początku wyścigu, ale nawet oni bardziej walczyli z pogodą, niż z czasem. Bieg stał się taktyczny i jego rozstrzygnięcie miałomiejsce dopiero w końcówce. Ostatecznie zwyciężył Etiopczyk Abebe Negawo Degefa z czasem 2:12:23, zaś jako pierwsza wśród kobiet linię mety pokonała również Etiopka Meseret Kitata Tolwak (2:30:25).

            W grupie bardzo licznie reprezentowanych Polaków najwyżej sklasyfikowany został Andrzej Mazur, który z czasem 2:47:37 zajął 61 miejsce. Tuż za nim pojawił się pierwszy z Siedlczanin – Juliusz Ziółkowski, a później kolejni zawodnicy Yulo Run Team Siedlce - każdy z nich pobijając swój dotychczasowy rekord życiowy w biegu maratońskim!

 

            Na trudnej więc trasie i w niesprzyjającej aurze zawodnicy reprezentujący miasto Siedlce i stowarzyszenie sportowe Yulo Run Team osiągnęli w 21. Maratona di Roma bardzo dobrenastępujące wyniki:

 

Miejsce open

Imię i nazwisko

Czas brutto

Czas netto

99.

Juliusz ZIÓŁKOWSKI

2:51:05

(2:50:55)

146.

Marcin OLEK

2:55:33

(2:55:05)

648.

Mariusz GRUDA

3:13:40

(3:13:14)

1173.

Krzysztof JÓŹWIAK

3:23:52

(3:23:05)

1181.

Karol ROZCZYPAŁA

3:23:58

(3:22:48)

1892.

Zdzisław SAWICKI

3:31:37

(3:27:21)

3193.

Piotr TYMOSIEWICZ

3:45:06

(3:38:16)

4186.

Barbara JÓŹWIAK

3:53:37

(3:46:48)

10200.

Andrzej WOLSKI

5:03:40

(4:54:35)

 

 

 

            Na uwagę zasługuje też wyczyn 75-letniej Niemki Sigrid Eichner. Rzymski maraton był jej 1.887 biegiem, który ukończyła w życiu! Warto też wspomnieć, że rzymski taksówkarz Giorgio Calcaterra zajął w klasyfikacji generalnej wysokie, 9. miejsce – z czasem 2:34:26, a po przekroczeniu linii mety pobiegł tego dnia maraton jeszcze raz jako „Hołd dla tych, którzy nie biegną po zwycięstwo”…

xMO

 

Wspierają nas:

 

nowakdom logosed foldruk Merkury elkom entertel real