W miniony weekend odbyła się III edycja Biegów Górskich w Szczawnicy. W czasie zawodów uczestnicy rywalizowali na jednej z wybranych tras: Hardy Rolling – 6 km, Chyża Durbaszka – 20,2 km, Wielka Prehyba – 43,3 km oraz Niepokorny Mnich – 96,5 km. W sumie na starcie stanęło ponad tysiąc biegaczy i biegaczek, a wśród nich i miłośnicy biegania górskiego z amatorskiego stowarzyszenia sportowego Yulo Run Team Siedlce.


    W sobotę o godzinie 3.00 swój bieg rozpoczęli ultra maratończycy, którzy chcieli poskromić Niepokornego Mnicha (96,5km) z przewyższeniami 4100m. Trasa wiodła mniej uczęszczanymi szlakami pogranicza polsko-słowackiego w okolicach Szczawnicy (Dzwonkówka, schronisko na Przechybie,  Rytro,  Niemcowa, przez Eliaszówkę do Przełęczy Gromadzkiej, później w stronę Małych Pienin, przed Wysoką na Słowację do miejscowości Vysne Ruzbachy, z Vysnych trasa prowadziła na Veterny Vrch i do miejscowości Velky Lipnik, a dalej  do Czerwonego Klasztoru i wzdłuż Dunajca do mety w  Szczawnicy).     Trudność trasy wynikała oczywiście z jej dystansu i przewyższeń, ale też warunków na niej panujących, ponieważ nie brakowało śniegu, błota i gliny. Z pośród 243 śmiałków, którzy podjęli jednak wyzwanie, najszybciej bieg ukończył jeden z najlepszych w Polsce i na świecie „ultrasów” Piotr Hercog (Salomon Suunto Team) z czasem 10:16:23. Bardzo dobrze zaprezentował się w tym biegu Marcin Olek z Yulo Run Team Siedlce zajmując 6. miejsce open (12:02:53). Ostatecznie zawody ukończyło tylko 148 osób.

    Większość siedleckich biegaczy wystartowała maratonie górskim Wielka Prehyba.
Wzbudzał on w tym roku dodatkowe emocje, ponieważ miał rangę Mistrzostw Polski w Długodystansowym Biegu Górskim. Dystans 43,3 km z przewyższeniami 1925m jako pierwszy pokonał broniący mistrzowskiego tytułu Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) w czasie 3:30:08. Siedleccy biegacze zajęli zaś następujące miejsca open: 111. Jóźwiak Krzysztof  (5:38:26), 192. Jóźwiak Barbara (6:05:23) – zajmując jednocześnie 18 miejsce wśród kobiet w MP, 227. Korzeniowski Michał (6:21:27) i 404. debiutująca w górskim bieganiu Agata Marciniuk (8:55:21). Należy odnotować, iż wśród pań triumfowała Anna Celińska – wielokrotna medalistka MP w biegach górskich i w Skyrunning, brązowa medalistka MŚ w długodystansowym biegu górskim w 2013 roku.    Zawodnicy, a raczej zawodniczka Yulo Run Team Siedlce była również na trasie wymagającej Hyżej Durbaszki (20,2km). Sylwia Korzeniowska, bo o niej mowa, bieg przez Rezerwat przyrody Biała Woda, Durbaszkę i Szafranówkę ukończyła na miejscu 149 open z czasem 3:07:13.

    Wszystkie Biegi w Szczawnicy 2015 ukończyło łącznie 830 osób.

    Na koniec warto wspomnieć, iż Biegi Górskie w Szczawnicy współpracują i wspierają także finansowo fundację Rak'n'Roll - Wygraj Życie, której celem jest propagowanie aktywności fizycznej, podróżowania i pokonywania własnych ograniczeń, jako motywacji do walki z rakiem, czy też powrotu do normalnego życia po chorobie nowotworowej. W biegu Hardy Rolling bierze udział Hardy Team, składający się z osób, które pokonały już raka, a które teraz mierzą się z kolejnym wyzwaniem. Nie chodzi o to, żeby wygrywać, chodzi o to, żeby uparcie dążyć do celu. Udowodnić sobie, że i ja potrafię, i ja mogę, i ja jestem w stanie.

Wspierają nas:

 

nowakdom logosed foldruk Merkury elkom entertel real